Czyszczenie i impregnacja piaskowca

Jak skutecznie czyścić piaskowiec? Co zrobić po doczyszczeniu kamienia?

Jednak kamień naturalny na dworze wystawiony jest na wiele zanieczyszczeń różnego rodzaju!

Silnie zabrudzone tarasy, ścieżki czy inne elementy małej architektury wykonane z piaskowca czy innego kamienia naturalnego to zadanie które wymaga dużej wiedzy, sprzętu i dużej ilości pracy.

Poniżej informacje od profesjonalistów, czyli od nas, mających na swoim koncie duże ilości wyczyszczonych powierzchni.

Zanieczyszczenie powietrza sprawia, że piaskowiec bardzo szybko ulega silnemu zabrudzeniu. Sinie porowata struktura piaskowca sprzyja absorbcji brudu pochodzenia organicznego (mchy, grzyby, algi, porosty) jak również zabrudzeniom takim jak sadza czy olej, smary itp. Po wielu latach zaniedbań bardzo często się zdarza że do doczyszczenia nie wystarczy zastosować tylko myjki albo tylko chemii.

Dobre rozpoznanie brudu.

Porowaty piaskowiec sprzyja rozwojowi w jego wnętrzu grzyba. Ciemne plamy mogą przypominać zabrudzenia z sadzy jednak problem pojawia się gdy środki na sadzę zawodzą albo ciśnienie 200Bar i gorąca woda nie dają rady.

Równomierne przebarwienia to zazwyczaj brud atmosferyczny podczas gdy mniejsze i większe plamy to z reguły tworzący się grzyb lub grzyby we wnętrzu piaskowca.
Zabrudzenia atmosferyczne dość łatwo zostaną usunięte z pomocą myjki ciśnieniowej to grzyb wymaga użycia specjalistycznych środków chemicznych.

Najtrudniejsze przypadki to takie gdy mamy zarówno zabrudzenia atmosferyczne jak również silnie zadomowionego w strukturze piaskowca grzyba.

Alkaliczne środki głównie zadziałają na zabrudzenia pochodzące z opadów itp. Natomiast zabrudzenia organiczne wymagają preparatów biobójczych np. na bazie chloru.

Praktyka czyli czym i jak czyścić piaskowiec?

1. Mycie myjką ciśnieniową najlepiej z gorącą wodą.

Szczotka i myjka ciśnieniowa w wielu przypadkach wystarczy aby usunąć zabrudzenia.

Należy zacząć od ciśnienia 100 Bar i poprzez zbliżanie lancy do powierzchni stopniowo zmniejszać odległość. To pozwoli na dobranie optymalnych parametrów do czyszczenia piaskowca bez jego uszkodzenia.

2. Dezynfekcja kamienia

Jeśli po czyszczeniu myjką nadal widać ciemne przebarwienia należy zastosować środki biobójcze. To jest ten moment w którym możemy śmiało powiedzieć, że zanieczyszczenia są pochodzenia organicznego, roślinnego.Trzeba zastosować środki rozpuszczające zabrudzenia organiczne.

3. Czyszczenie chemiczne silnymi specyfikami kwaśnymi.

Jeżeli nie próbujesz wyczyścić zabytkowego pomnika to prawdopodobnie kamień wygląda jak nowy.
Do czyszczenia ciężkich nawarstwionych zabrudzeń można zastosować preparaty silnie kwaśne. Jednak po ich aplikacji należy bardzo silnie spłukać powierzchnię wodą.

4. Profilaktyka

Dla czego warto impregnować kamień naturalny?Jaki impregnat do piaskowca będzie najlepszy? Zobacz tutaj.