Mycie kostki brukowej ubrudzonej olejem, jak doczyścić kostkę brukową z plam olejowych?

Doczyszczanie kostki brukowej to jedno, jednak pozbycie się wszelkiego rodzaju zabrudzeń olejowych z betonu, kostki brukowej to znacznie trudniejsze zadanie.

Kostka brukowa jest strukturą silnie porowatą, ma wiele małych szczelin poprzez które olej wnika w głąb betonowej silnie porowatej struktury.

Plamy z oleju są nieestetycznym dodatkiem do każdej porowatej powierzchni.

Niezależnie od tego, czy jest to beton, kamień naturalny czy inne wrażliwe powierzchnie, plamy olejowe, jeśli nie zostaną szybko usunięte, mogą być bardzo trudne do usunięcia. Usuwanie plam olejowych z kostki brukowej jest trudne z wielu powodów. Jednym z tych powodów jest to, że oleje i paliwa mają zazwyczaj bardzo niskie napięcie powierzchniowe. Dzięki temu mogą szybko i głęboko wnikać w porowate podłoża, takie jak kamień i beton.


Oleje mają również zazwyczaj charakter hydrofobowy i nie mieszają się z wodą. Oznacza to, że nie mieszają się z wodą. Zwracamy na to uwagę, aby pokazać, że żadne strumienie wody nie pomogą w usuwaniu plam olejowych. Powiedziawszy to, możliwe jest, że strumieniowanie wody może wcisnąć olej głębiej w kamień.

Usuwanie plam z oleju

Istnieją 3 możliwości skutecznego usuwania plam olejowych. Każdą metodę należy rozpatrywać w oparciu o jej zalety.

Metoda 1
Ta metoda jest najszybsza i najłatwiejsza. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dużych obszarów, świeżych wycieków oraz do stosowania w połączeniu ze sprzętem do szorowania i ekstrakcji.
Odpowiedni zasadowy środek do rozpuszczania plam olejowych.
– Nałóż na zabrudzony olejem obszar i dobrze wyszoruj.
– Pozostawić na 20 minut.
– Ponownie wyszoruj, a następnie dobrze spłucz czystą wodą.

Spłukiwanie najlepiej przeprowadzić myjką ciśnieniową z grzaniem wody. Gorąca woda doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem olejów.

Metoda 2
Ta metoda jest dobra w przypadku izolowanych miejsc i małych obszarów.
Nałóż środek żelowy do bezpośrednio na pobrudzony olejem obszar. Nie rozcieńczać i nie dodawać wody.

  • Środek żelowy z domieszką rozpuszczalników rozpuści oraz zwiąże w sobie olej.
  • Pozostawić na 5-8 godzin.

Następnie spłucz czystą wodą, najlepiej gorącą wodą pod ciśnieniem.

Podczas usuwania plam olejowych może zaistnieć potrzeba kilkukrotnego powtórzenia procesu, aby uzyskać doskonały efekt.

Nierzadko zdarza się, że plamy oleju pojawiają się ponownie, nawet po osiągnięciu doskonałego rezultatu podczas czyszczenia. Może to nastąpić już następnego dnia lub nawet kilka miesięcy później.
Powodem tego jest olej, który wniknął głęboko w kamień i powoli wypływał na powierzchnię. Wszystko, co jest wymagane w tej sytuacji, to przeprowadzenie kolejnego czyszczenia. Dobra wiadomość jest taka, że po przeprowadzeniu drugiego czyszczenia jest mało prawdopodobne, że nastąpi dalsze przesiąkanie.