Czyszczenie dywanów – czyli jak dbać o zdrowie w swoim domu.

Wielu techników zajmujących się czyszczeniem dywanów nie przepuszcza środka płuczącego podczas ekstrakcji, wolą płukać „czystą wodą”.

Oto kilka wyjaśnień, które można uzyskać w odpowiedzi na pytanie: dlaczego?

„Martwię się, że pozostawię pozostałości na dywanie” „Oszczędzam czas i pieniądze, ponieważ używam mniej środków chemicznych” „To właśnie kazano mi zrobić na początku i to jest to, co zawsze robiłem” „To uszkodzi moją maszynę”

Zakładając, że używamy profesjonalnie opracowanego środka do płukania dywanu po praniu o minimalnej pozostałości, podzielmy się kilkoma zasadami czyszczenia, które mogą zmienić Twoje myślenie.


Pozostałości

Woda sama w sobie nie jest dobrym środkiem czyszczącym, ponieważ ma zbyt duże napięcie powierzchniowe. Emulgatory zawierające dobrej jakości środki powierzchniowo czynne (zwilżające) powodują zwilżenie wody, poprawiają jej zdolność do penetracji włókien i uwalniania zanieczyszczeń, dzięki czemu proces ekstrakcji jest dokładniejszy.

Woda uzdatniona w ilości zaledwie 1 ml/l środka do płukania szybko wnika we włókna, emulguje pozostałości detergentu/zabrudzeń i zawiesza je w celu łatwego usunięcia za pomocą rączki. „Pozostałości”, których obawiamy się, że pozostają po użyciu profesjonalnego emulgatora, są przyjazne dla włókien, suche do nielepkiego, nietoksycznego proszku, można je łatwo odkurzyć i nie powodują ponownego zabrudzenia.

Niezneutralizowane pozostałości środka piorącego do wstępnego na dywanie, które pozostają po „płukaniu czystą wodą”, mogą przyciągać brud jak magnes.


Oszczędność czasu

Środek do płukania sam w sobie jest dobrym środkiem czyszczącym. Zapewnia nie tylko dobre zabezpieczenie przed natryskiem wstępnym, ale także sprawia, że nie będzie już konieczne wstępne natryskiwanie lekko zabrudzonych obszarów.

To Twoja pierwsza oszczędność czasu i środków chemicznych.

Drugą oszczędnością jest to, że wstępnie spryskane obszary pasów ruchu są czyszczone znacznie szybciej i łatwiej. Zamiast wymagać dodatkowych pociągnięć różdżką, aby wyczyścić dywan, emulgator wykona tę pracę za Ciebie za jednym pociągnięciem. Przyjrzyjmy się dotychczasowym oszczędnościom: krótszy czas pracy, mniejsze zużycie energii, mniej wody na dywanie i duża oszczędność kosztów środków chemicznych.
Czasy suszenia

Jedną z pierwszych komentarzy techników po zastosowaniu emulgatora jest to, że dywany schną znacznie szybciej. Są ku temu dwa powody:

Jak już wspomnieliśmy, do wypłukania resztek detergentu i zabrudzeń potrzeba mniej wilgoci. To oczywiście pozostawia mniej wilgoci w dywanie po przejściu różdżki. Po drugie, pozostałości detergentu zatrzymują znaczną ilość wilgoci nawet po suchym pociągnięciu szczotką. Skuteczne usuwanie pozostałości detergentu/zabrudzeń poprzez ekstrakcję emulgatorem zasadniczo przyczynia się do szybkiego uwolnienia wilgoci do odparowania.

Koszt

Pamiętaj, że chemikalia to jeden z NAJNIŻSZYCH wydatków w prowadzeniu biznesu. Mówimy o mniej niż 1% kosztów pracy w przypadku emulgatorów. Nie pozwól, aby koszty były problemem; jest to prawie nieistotne, jak pokazano poniżej:

Emulgator w proszku rzadko kosztuje więcej niż 50 groszy za litr gotowego roztworu. Średnio na 100 m2 dywanu (dom z 3 lub 4 sypialniami) zużywa się około 3,3 l koncentratu, którego cena wynosi 2 zł. Jak widać, koszt środków chemicznych jest znikomy. Stosowanie zmiękczacza znacznie obniży koszty, zwłaszcza robocizny. Dzięki szybszemu i łatwiejszemu uwalnianiu i wypłukiwaniu gleby oszczędzasz nie tylko bezpośrednio na początkowych kosztach robocizny, ale także na kosztownych wizytach zwrotnych. Oszczędzisz także czas i rozwiązanie przed natryskiwaniem, ponieważ wystarczy wstępne natryskiwanie tylko mocno zabrudzonych obszarów. Wreszcie, krótszy czas suszenia zapewni większe zadowolenie klientów i więcej poleceń.

Wielu osób zajmujących się czyszczeniem dywanów nie ma pewności co do prawidłowego stosowania emulgatorów i płukanek kwasowych oraz ich wzajemnych powiązań. Obydwa odgrywają kluczową rolę w procesie czyszczenia. Kluczem do ukończenia pracy jest użycie płukanki kwasowej. Neutralizacja dywanów/tapicerek za pomocą kwaśnej płukanki po czyszczeniu ma wiele zalet:

Dywan wyschnie szybciej, ponieważ pozostałości zostaną zneutralizowane poprzez wzmożenie parowania. Dywan będzie bardziej miękki w dotyku (kobiety to uwielbiają). Zneutralizujesz pH, zmniejszając ryzyko szybkiego ponownego zabrudzenia. Włókna będą lepiej przygotowane do nałożenia protektora (protektor będzie lepiej się wiązał). Dywan będzie mniej podatny na brązowienie lub krwawienie.